Jak tworzę notatki wizualne, sketchnotki? Jak w kilku prostych krokach narysować notatkę wizualną? Gdzie i jak szukam inspiracji? Oto mój przepis na sketchnoting.

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 1. Treść

Robię notatkę. Zwykłą notatkę, luźne zapiski na kartce. Białej kartce do drukarki korzystając z długopisu, ołówka czy cienkopisu. Notuję najważniejsze treści. Sentencje, cytaty, skojarzenia. Wszystko co zwraca moją uwagę. czasami zawieruszą się jakieś symbole.

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 2. Skojarzenia.

Szukam skojarzeń z tematyką, która ma być na sketchnotce. Moich skojarzeń bo to moja sketchnotka. Jeśli z deszczem kojarzy mi się parasol .. fajnie, jak żaba .. też. A co ;-)) Szukam wszystkiego co może przedstawiać, symbolizować treść wcześniej zanotowaną. Symbole, całe obrazy. Te skojarzenia także notuję na notatce, czasami szkicuję.

przeczytaj także


Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 3. Symbole.

Szukam symboli. Czasami używam tych które już znam. Czasami. Aby powiększać “Bank ikon” który mam w głowie, umiem już narysować, zawsze sięgam do źródeł (o tym zaraz). Staram się znaleźć najważniejsze rzeczy, które powinny być przekształcone w symbole. O tym które decyduję oczywiście ja ;-)).

Jak zdrowo wyjść z pandemii? Sketchnoting
Przykład Sketchnotki. Jak zdrowo wyjść z pandemii? Sketchnoting

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 4. Czcionki.

Podobnie jak symbole. Patrząc na ilość treści do zanotowania myślę o czcionkach. Proste, pogrubione, wydłużone, przestrzenne. Także zawsze sięgam do źródeł.

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 5. Kompozycja tj. układ na stronie.

Zastanawiam się nad układem na stronie. W jaki sposób ułożyć treść na formacie który wybiorę (zwykle A4). Tak by wszystko się zmieściło, było “fajnie” było skomponowane. By był, przyjemny dla oka, flow informacji. Czytelne, atrakcyjne. W tym miejscu też weryfikuje format, wielkość liter, wielkość ikon, połączenie treści pisanych cienkopisami z flamastrami, pisakami, marketami różnego rodzaju.

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 6. Inspiracje czyli źródła.

Ostateczna selekcja. Zawsze zaczynam od moich książek (patrz. zdjęcie). Siadam i przeglądam kartka po kartce. Nie ma tu czarów, po prostu coś mi się podoba albo nie .. w danym dniu. Co wpadnie w ręce i zostanie zanotowane właściwie już zaczyna żyć w notatce. Weryfikuję wcześniejsze zapiski, dobieram czcionki, symbole, niektóre konwertuję i modyfikuję. 

Moje książkowe inspiracje

Szkicuję wielkości, grubości linii tak by były proporcjonalne do formatu. W tym miejscu także czasami porywam się na format który mi się podoba a nigdy nie używałem. Tak jak w WYWIADÓWKI (patrz.zdjęcie). “pseudo bazgroły” cienkim pisakiem.

przeczytaj także


Drugim ulubionym przeze mnie źródłem jest Pinterest. A trzecim Google zdjęcia. Wg. mnie ten etap jest najważniejszy i bardzo kreatywny. Bo tu spotykają się wszystkie pomysły tworząc całość. Wszystko co miałem w głowie, co zobaczyłem w źródłach jako uzupełnienie właśnie nabiera ostatecznego kształtu.

Spotkanie z rodzicami sketchnoting
Przykład Sketchnotki. Spotkanie z rodzicami sketchnoting

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 7. Szkic.

Jak pojawią się nowości, czyli coś czego wcześniej nie rysowałem .. szkicuję. twardym ołówkiem wykonuję próbny rysunek na docelowej kartce, albo kilka razy na innym arkuszu próbuję narysować docelowy kształt. Jak rysuję twarz osoby zawsze tak robię (nie jestem rysownikiem więc ten temat jest dla mnie mega trudny).

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 8. Próba kolorów.

Zanim przejdę do końcowego rysowania jeszcze próbuję kolory. To ograniczający etap. Mogę zrobić tyle ile mam pisaków określonego typu ;-))) Jak zawsze mam za mało. Sprawdzam grubości, kolory, dopasowanie kolorów do siebie, jak wypadają na formacie, papierze. Jak kolorystycznie pasują do tematu :-)). I tak najczęściej wygrywa żółty, fioletowy, różowy czy błękitny. 😀

Sketchnoting. Tworzenie notatki wizualnej. Krok 9. Ostateczne rysowanie.

Krok po kroku wypełnianie kartki. Czasami wcześniej szkic, potem dopiero markety. Zależy od pewności w temacie.

Tak oto powstają moje sketchnotki. Kilka przykładów poniżej. Resztę znajdziesz w galeriach.

Długi weekend sketchnoting
Przykład sketchnotki. Długi weekend sketchnoting
Spotkanie z rodzicami sketchnoting
Przykład Sketchnotki. Spotkanie z rodzicami sketchnoting
Be Happy Always Sketchnoting
Inne rysowanie. Be Happy Always Sketchnoting