Visual Thinking, Sketchnoting! Jak zacząć?
Visual Thinking, Sketchnoting! Jak zacząć?
Visual Thinking, Sketchnoting! Jak zacząć?
Visual Thinking, Sketchnoting! Jak zacząć?
Visual Thinking, Sketchnoting! Jak zacząć?

Zwariowałem. Naprawdę zwariowałem jak poznałem myślenie wizualne. Myślenie wizualne zwane też pod angielskimi słowami visual thinking. Z nimi (myśleniem wizualnym i visual thinking) związany jest także sketchnoting. Sketchnoting to forma przygotowania notatek. Dlaczego zwariowałem? Bo myślenie wizualne (visual thinking) czy sketchnoting pozwala mi szybko i atrakcyjnie graficznie notować, przygotowywać materiały na warsztaty czy szkolenia a przy tym świetnie się bawić.

Czego dowiesz się o myśleniu wizualnym i sketchnotingu w tym artykule:

  • Co to jest Myślenie Wizualne?
  • Co to jest Visual Thinking?
  • Co to jest sketchnoting?
  • Jak robić notatki wizualne?
  • Jak zrobić Bank Ikon?
  • Jak używać Myślenie Wizualne?
  • Jak robić schetchnotkę?
  • Do czego używać visual thinking?

Zapraszam do lektury.

Czym jest Visual Thinking? Czym jest sketchnoting?

Myślenie wizualne to sposób na rozwijanie własnych myśli, pozwalanie im na płynięcie rozwijanie się.
Visual Thinking to sposób na notowanie i przedstawianie swoich przemyśleń w atrakcyjny, graficzny sposób. Ta forma znana jest także jako sketchnoting. Zobacz moje przykłady sketchnotingu. Sketchnotki także w galerii.
Visual Thinking w końcu to sposób na uatrakcyjnienie swoich prezentacji, zarówno tych analogowych (na kartkach czy flipczartach) jak i tych elektronicznych w prezentacjach, dokumentach.
W końcu rysunek sprawdzi się wszędzie. Tu moje flipy na szkolenia.

Sketchnoting i Visual Thinking moje początki? Krok pierwszy Mapa Myśli.

Profesja którą uprawiam, project management, to rozmowy i spotkania. To setki godzin spędzonych na komunikacji. Komunikacji tej mailowej, tekstowej, jak i spotkań – formalnych i nieformalnych. Konsekwencja. Wiele zeszytów poświęconych na notatki. Notatki najpierw te pisane a później cyfryzowane, przepisywane do szablonu i publikowane w różnych miejscach. A na koniec archiwizowane w dokumentacji projektowej. Nudne? Okropnie. Wyobraź sobie zeszyty z notatkami, linearnymi pisane niebieskim długopisem. Za każdym razem jak robiłem takie notatki czułem się jak w szkole. Brrrrr.

Przykład zeszytu z niebieskimi notatkami
przeczytaj także


Szukając rozwiązania przypomniałem sobie o Tony Buzan’ie i jego metodach na zapamiętywanie. Mnemotechniki. (Polecam książki “Pamięć na zawołanie” i “Podręcznik szybkiego czytania” patrz. zdjęcie). Tak to sposoby na zapamiętywanie różnych rzeczy w szybki sposób. Od zapamiętywania numerów telefonów, imion i nazwisk osób, list zakupów po pełne tomy informacji. To dzięki niemu, Tonemu, pewnie znasz Mapy Myśli, techniki szybkiego czytania czy zapamiętywania jak Rzymski Pokój.

Książki Tonego Buzan’a

Jak pomyślałem tak zrobiłem. Rozpocząłem moją przygodę z Mapami Myśli. Zacząłem notować, tworzyć notatki wykorzystując mnemotechniki i Mapy Myśli właśnie. Aby nie było tak kolorowo … to była droga, czasami przez mękę ale zawsze do przodu.
Krótka historia tego doświadczenia na zdjęciu poniżej. Co tam zobaczysz? Moją krótką historię tworzenia Map Myśli. Zwróć uwagę, że pierwsza Mapa Myśli powstała w 2011. Mapa Myśli w centrum zdjęcia powstała 1,5 roku później.

Moja Przygoda z Mapami Myśli

Na początku były kreski, czarne proste, kreski z tekstem. (znajdź obrazek nad którym jest opis START – pierwsza Mapa Myśli.) Po jakimś czasie zaczęły pojawiać się kolory, jeszcze nieśmiało, dwa dodatkowe czerwony i zielony, ale już jakiś krok.
Dalej .. ano dalej, były testy kolejnych kolorów, rezygnacja z czarnego na rzecz turkusowego, fioletowego. W Mapie Myśli zaczęły pojawiać się strzałki i inne kształty. Linie zaczęły się krzywić. Coraz więcej kolorów, coraz więcej krzywizn. Efekt końcowy moich ćwiczeń z Mapami Myśli, aż mi zapiera dech dzisiaj.

Mapa Myśli .. jednak coś mi nie grało.

Mapy Myśli, produkowane obrazki spełniały swoją rolę. Łatwiej było notować, szukać informacji, zmniejszyły się notatki (zajmowały coraz mniej kartek) bo coraz częściej Mapa Myśli miała tylko hasła i podsumowania tematów a nie całe zdania, wprost cytaty. Pojawiały się kolory, kształty, zawijasy, połączenia między tematami, ale brakowało ikon. Prawdziwa Mapa Myśli to głównie obraz i kolor (bliżej Visual Thinking). Tekst to raczej unikat.

Szukałem rozwiązań, ale nie mogłem znaleźć. Kierunek – rysunek nie do końca mi sprzyjał. Nie szukałem warsztatu z malowania.
Trzeba pamiętać zawsze, ale to zawsze, żeby uważać co sobie życzysz, o czym marzysz, bo przypadkiem może się spełnić.
Tak właśnie trafiłem na warsztaty Entuzjasta Wizualnego Myślenia. To był mój wstęp do Sketchnoting’u i Visual Thinking’u.

Entuzjasta Wizualnego Myślenia czyli Sketchnoting i Visual Thinking w jednym.

To był warsztat! Dwudniowy warsztat z flipowania. Warsztat z technik i narzędzi wspierających Myślenie Wizualne, Sketchnoting i Visual Thinking. Słyszałem, że to fajne podejście do przygotowania atrakcyjnych materiałów do prezentacji. Liczyłem, że po nim właśnie zacznę zauważać jak tworzyć ikonki w moich mapach myśli, jak wypełniać je jeszcze bardziej treścią, która będzie coraz bardziej i coraz mocniej zapadać w pamięć. Jakże się myliłem!

Na oby dwóch dniach warsztatów siedziałem z takim wielkim bananem na twarzy, że czasami prowadząca, instruktorka (Agnieszka Halama) pytała czy mi coś nie dolega. Bawiłem się jak dziecko. Bo Sketchnoting, Visual Thinking to świetna zabawa. Choć w  pierwszym zdaniu, gdy się przedstawiałem, powiedziałem wyraźnie, pamiętam jak dziś, JA NIE UMIEM MALOWAĆ i RYSOWAĆ. Co za bzdury 🙂

Efekty, moje rysunki z tych warsztatów. Pierwsze kroki Visual Thinking’u.

Pierwszy rysunek po 2 godzinach warsztatu
Moja praca na koniec 1 dnia warsztatu
przeczytaj także

  • Jak nauczyć się interwałów?
    Nauka interwałów. Dlaczego to jest takie ważne? Uczę się muzyki, teorii muzyki. Uczę się grać na gitarze a wiedza o odległościach między dźwiękami jest ważna. Ważna dla budowy akordów, dla budowy skal, dla umiejętnego przeniesienia jest wiedzy na gryf gitary.
  • Plan dnia – sketchnotka
    Cel bez planu to tylko życzenie. Niezależnie od tego, czy chcesz zaplanować zadania zawodowe, wypracować nawyk
  • Grywalizacja Pokolenie graczy – sketchnoting
    Lubimy rywalizację. Lubimy pokazywać swoje osiągnięcia. Każdy w inny sposób i na innym polu. I właśnie na tym koncentruje się grywalizacja.

Visual Thinking i Sketchnoting .. szaleństwo trwa.

Zwariowałem. Tak na punkcie tych dwóch form: Sketchnoting i Visual Thinging naprawdę zwariowałem. Po tym warsztacie zwariowałem. Zacząłem się tym bawić, wykorzystywać wszędzie gdzie się da. A przestrzeń jest strasznie szeroka. Zamiast pisać po prostu pooglądaj. Najbardziej cieszy mnie jednak kategoria sketchnoting. Do tego zawsze chciałem zmierzać. Więcej znajdziesz na tej stronie. Zapraszam do działu sketchnoting. Tu znajdziesz także flipowanie czy inne rysowanie. Stosować można wszędzie.

Ale uwaga, z serca ostrzegam. Przy takim zainteresowaniu, hobby, pasji jakim jest sketchnoting, papierniczy to Twój ulubiony sklep. Trzymaj się za kieszeń! Mocno!!

Bank Ikon – jedno z narzędzi sketchnoting’u i Visual Thinking’u

Życzenia – zastosowanie Visual Thinking

Visual Thinking na ceramice

Visual Thinking czyli atrakcyjne materiały na szkolenia

Sketchnoting i Visual Thinking – inne rysowanie

Sketchnoting moje prace

Do czego dzisiaj używam Wizualnego Myślenia? Do czego używam Sketchnoting’u?

Lubię notować, lubię siedzieć z kartką papieru i bazgrać – tworzyć sketchnotki. Potem kolorować i upiększać te bazgroły. Nawet jeśli są to notatki (sketchnotki). Naprawdę przyjemnie się to ogląda. Mózg koduje informacje i łatwiej ją odtwarza jeśli jest zestawiona z obrazem.
Szaleństwo jest tak duże, że poszedłem dalej, ćwiczyłem i ćwiczę nieustannie tworzenie sketchnotek, używanie Visual Thinkingu, Myślenia Wizualnego. Zostałem także Trenerem Wizualnego Myślenia.

Visual Thinking, Sketchnoting – od czego możesz zacząć?

  1. Kup notes i komplet pisaków, cienkopisów. Notes gładki z czystymi kartkami albo w kropki. Cienkopisy najlepsze 3 grubości 0.3, 0.5 i 0.8. Do tego ze dwa, trzy kolory do zaznaczania treści – patrz. zdjęcia. To jest baza sketchnoting’u, rzemiosła wizualnego myślenia.
  2. Szukaj inspiracji w internecie. Ja korzystam z Pinteresta i Google Zdjęcia. Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu, gdzie znajdziesz: Sketchnoting – Icon Bank, Sketchnoting – Examples.
  3. Zbuduj własny bank ikon. Poświęć temu trochę czasu, ale warto. Naprawdę warto. Po jakimś czasie nie będzie Ci on potrzebny. Wszystko zostanie wgrane do pamięci mięśniowej i będziesz korzystać z tego banku automatycznie. Sketchnotki będziesz tworzyć automatycznie.
  4. Wykorzystuj każdą okazję! Praktykuj sketchnoting i visual thinging (myślenie wizualne) wszędzie. Nawet jeśli w trakcie wydarzenia, spotkania, szkolenia czy konferencji będziesz mieć tylko zręb notatki wizualnej. Doszlifuj całość następnego dnia. Zapraszam do galerii sketchnoting, tam znajdziesz kilka moich sketchnotek z wywiadówek .. jako przykład.

Moja dewiza:

Baw się rysując, rysuj się bawiąc.